Diagnoza potrzeb mieszkańców Gminy Raba Wyżna w kwestii opieki wytchnieniowej
Diagnoza potrzeb mieszkańców Gminy Raba Wyżna dotycząca uczestnictwa w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabie Wyżnej w związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej naborem wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 realizowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, przeprowadza diagnozę potrzeb i przewidywanej liczby uczestników w programie.
Celem programu „Opieka wytchnieniowa” jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Program „Opieka wytchnieniowa” adresowany jest:
- do członków rodzin/opiekunów dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności
- do członków rodzin/opiekunów osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Program jest realizowany w dwóch formach:
- w formie pobytu dziennego – maksymalna ilość godzin opieki wytchnieniowej na uczestnika programu wynosi do 240 godzin w ciągu roku,
- w formie pobytu całodobowego – maksymalna ilość dni opieki wytchnieniowej na uczestnika programu wynosi do 14 dni w ciągu roku.
Niniejsza informacja ma posłużyć diagnozie potrzeb osób zainteresowanych tą formą pomocy oraz kalkulacji środków na realizację zadania na rok 2025.
Z uwagi na krótki termin składania wniosków przez gminy określających skalę potrzeb w zakresie realizacji Programu prosi się osoby zainteresowane o wypełnienie i wysłanie/dostarczenie ankiety osobiście lub elektronicznie niezwłocznie do dnia 25 listopada 2024 r. na adres n.swider@gopsrw.pl do godziny 15.00.
Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem tel. 18 267-12-31.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Ankieta dostępna poniżej.