Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Informacja dotycząca realizowanych w 2023r. zadań adresowanych do osób z niepełnosprawnością

Utworzono dnia 11.03.2024

W 2023r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabie Wyżnej – realizował Program „ Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej – edycja 2023r.”
Głównym celem Programu było wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami były:
1) dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym albo traktowane na równi do wyżej wymienionych .
W ramach Programu finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego w 2023r. objęto pomocą następującą liczbę uczestników Programu:
- liczba osób objętych pomocą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
z niepełnosprawnością sprzężoną- 6 ( w tym liczba godzin: 1701).
- liczba osób objętych pomocą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
-12 ( w tym liczba godzin: 3491).
- liczba dzieci w wieku do 16 r.ż. spełniające zapisy działu III Programu -8 ( w tym liczba
godzin: 2083).

Przyznana pomoc w formie asystencji osobistej była bezpłatna – w całości finansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego.

             Mieszkańcy Gminy Raba Wyżna w 2023r. korzystali ponadto z bezpłatnej opieki wyręczającej – realizowanej przez Centrum Wsparcia Nieformalnych Opiekunów Osób Niesamodzielnych w Głogoczowie, która była prowadzona przez Partnera projektu Armada Clinic dom seniora w Głogoczowie.
             Opieka wyręczająca, określana również jako wytchnieniowa lub odciążająca jest pomocą świadczoną przez grono specjalistów osobom niesamodzielnym, które ze względu na swój wiek lub stan zdrowia nie są w stanie wykonywać podstawowych czynności, takich jak codzienna higiena i pielęgnacja, odżywianie oraz poruszanie się.  Głównym celem powyższego programu było wsparcie opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych, którzy każdego dnia podejmują trud opieki swoich bliskich w codziennych czynnościach. Doraźna, trwająca do dwóch tygodni zastępcza opieka pozwoliła nieformalnym opiekunom na odpowiednią regenerację, a także nabranie nowych pokładów sił i energii.

Program był finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.
 

Dodatkowo – mieszkańcy Gminy Raba Wyżna byli objęci wsparciem w ramach Programu
Małopolski Tele-Anioł 2.0.
Projekt pn. „Małopolski Tele-Anioł 2.0” realizowany jest w ramach Programu Fundusze
Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy,
edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.23 Włączenie społeczne - projekty Województwa Małopolskiego, Typ D: Usługi z zakresu teleopieki.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez realizację działań na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania oraz usług wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (teleopiekę i telemedycynę), które umożliwią tym osobom dłuższe i bezpieczne pozostanie w ich środowisku oraz realizacja działań w zakresie opieki wytchnieniowej.

Ponadto Gminny Ośrodek w Rabie Wyżnej realziował Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze.

W 2023 r. tut. Ośrodek objął pomocą w formie usług opiekuńczych 20 osób. Liczba świadczeń wyniosła 4048 godzin, natomiast koszt świadczeń wyniósł 240 232, 00 zł

Ogółem wydatki usług opiekuńczych wyniosły: 441 223,97 zł. - wydatki Gminy.

Informujemy, że wszystkie wnioski dotyczące zapewnienia potrzeb osób wymagających opieki lub pomocy zostały rozpatrzone pozytywnie. Liczba godzin została ustalona z wnioskodawcą lub osobą reprezentującą osobę niepełnosprawną.

Gmina Raba Wyżna w 2024 roku realizuje kolejną edycję ogłoszonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Programu „Asystent osobisty osoby
z niepełnosprawnością”.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabie Wyżnej pozyskał dotację na realizację Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, dzięki czemu możliwa będzie kontynuacja usług asystenckich w roku 2024 – wysokość pozyskanej dotacji wynosi 547281.00
w tym koszt realizacji usługi asystencji osobistej 536550.00, koszty obsługi Programu 10731.00 zł.

Głównym celem Programu jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami, uwzględniając ich potrzeby autonomii i minimalizując poziom alienacji społecznej. Realizacja zadania umożliwi osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z prawa do niezależnego życia, ogranicza skutki niepełnosprawności, stymuluje osoby z niepełnosprawnością do podejmowania aktywności. W szczególności dotyczy to tworzenia warunków sprzyjających korzystaniu przez osoby z niepełnoprawnościami
z różnorodnych usług świadczonych na poziomie lokalnej społeczności (wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, programów zdrowotnych, rehabilitacji medycznej) z uwzględnieniem szczególnych wymagań i potrzeb wynikających ze specyfiki stanu zdrowia.

 

Usługa asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością kierowana jest do osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne do ww. zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) oraz dzieciom do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami zawartymi w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Uczestnicy Programu nie ponoszą odpłatności za korzystanie z asystencji osobistej.

Zaplanowano objęcie pomocą następującą ilość osób.

Orzeczenie o znacznym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną ( w tym orzeczenia równoważne) - 6

Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ( w tym orzeczenia równoważne) - 17

Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną ( w tym orzeczenie równoważne) - 1

Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ( w tym orzeczenia równoważne ) - 1

Dzieci w wieku do ukończeina 16 r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt. 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności : koneiczności stałej lub długotrwałej opieki  lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możłiwością samodzielnej egzystencji oraz koeniczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka  w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. - 6

Razem - 31

Więcej informacji o Programie można uzyskać pod numerem telefonu 18 2671 231 lub 18 506 52 55