Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zmiany w świadczeniu rodzicielskim

Utworzono dnia 11.04.2025

Zmiany w świadczeniu rodzicielskim

 

            Dnia 19 marca 2025r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2024r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1871). Ustawa wprowadziła dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub jego masy urodzeniowej. Konsekwencją zmian dokonanych w Kodeksie pracy oraz w przepisach regulujących przysługiwanie zasiłku macierzyńskiego jest również zmiana w ustawie o świadczeniach rodzinnych dotycząca świadczenia rodzicielskiego.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje w przypadku urodzenia dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia dziecka lub objęcia dziecka opieką, przez okres:

1) 52 tygodni – w przypadku jednego dziecka;
2) 65 tygodni – w przypadku dwojga dzieci;
3) 67 tygodni – w przypadku trojga dzieci;
4) 69 tygodni – w przypadku czworga dzieci;
5) 71 tygodni – w przypadku pięciorga i więcej dzieci.

W przypadku urodzenia dziecka:

-   przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – świadczenie rodzicielskie ulega wydłużeniu o tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;

-   po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży oraz z masą urodzeniową większą niż 1000 g – świadczenie rodzicielskie ulega wydłużeniu o tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;

-   po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie, okresy, o których mowa w ust. 3, ulegają wydłużeniu o tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, przy ustalaniu prawa do wydłużenia okresu przysługiwania świadczenia rodzicielskiego uwzględnia się wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.

            Aby skorzystać z wydłużonego okresu przysługiwania świadczenia rodzicielskiego, należy złożyć w tym przedmiocie wniosek nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie okresu na jaki świadczenie zostało aktualnie przyznane. Wniosek taki może być złożony także równocześnie z podstawowym wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego. Okresy pobytu dziecka w szpitalu sumuje się, jednak wydłużenie okresu następuje jednorazowo co powoduje, że pobyt dziecka w szpitalu po ustaleniu prawa do wydłużenia świadczenia rodzicielskiego nie dają już uprawnienia do przyznania kolejnego przedłużenia.

 

            Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko, zawierające informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:

-  przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g;

-  po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g;

-   po ukończeniu 37. tygodnia ciąży.

Uwaga!

            Nowe przepisy stosuje się także do osoby, która w dniu 19.03.2025 r. jest uprawniona do otrzymywania świadczenia rodzicielskiego. W takim przypadku osoba uprawniona może złożyć wniosek o wydłużenie świadczenia rodzicielskiego nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie okresu, na które przyznano świadczenie.

ZAŁĄCZNIKI: