Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gdy rodzic pije alkohol

Utworzono dnia 13.12.2019

Gdy rodzic pije alkohol

Każda rodzina jest inna, tworzą ją różni ludzie, którzy w zróżnicowany sposób funkcjonują i mają rozmaite problemy. Czasami zdarza się tak, że jedno z rodziców pije alkohol. Jeśli jedna osoba w rodzinie ma problem z alkoholem, to ten problem dotyczy całej rodziny: drugiego rodzica i dzieci. Alkohol może przeszkadzać we wspólnym spędzaniu czasu i różnych zajęciach, rozmowach.

Twoje uczucia

Naturalnym jest, że gdy Twoja mama lub tata pije alkohol możesz czuć:

  • złość 

  • strach

  • smutek

  • wstyd

Atmosfera w domu, gdzie pojawia się alkohol, jest trudna. Mogą pojawiać się kłótnie i awantury. Dom przestaje być schronieniem, gdzie można opowiedzieć o różnych problemach w szkole, kłótni z koleżanką lub kolegą, czy o tym, co nas martwi. Bywają rodziny, gdzie w ogóle nie rozmawia się ze sobą, z obawy przed kolejną awanturą. Jest to trudna sytuacja i każdy z domowników stara sobie z nią poradzić na swój sposób.

Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić!

Zdarza się, że rodzic pod wpływem alkoholu:

  • jest agresywny

  • przeklina

  • bije

  • krzyczy

  • niszczy rzeczy

 Alkoholizm jest chorobą, ale nie daje prawa aby krzywdzić innych.


Co można zrobić ?

Zrozumiałe jest to, że możesz nie wiedzieć co robić i jak się zachowywać.

Często dzieci ukrywają problem rodziców lub starają się powstrzymać ich od picia. Mogą wstydzić się za swoich rodziców. Niektóre chowają albo wyrzucają butelki z alkoholem, starają się zrobić coś, żeby rodzic nie pił. Nie jest ważne czy używają łagodnej zachęty, groźby czy nawet błagania.Próby te nie przynoszą rezultatu.

Warto wiedzieć, że dzieci nie są w stanie sprawić, aby rodzice przestali pić. Rodzic nadużywający alkoholu może zaprzestać picia, jednak potrzebuje specjalistycznej pomocy.


Porozmawiaj o problemie z zaufaną osobą dorosłą.

Na pewno warto z kimś o tym porozmawiać. Rozmowa może przynieść ulgę, a także pomóc znaleźć jakieś rozwiązanie. Warto wiedzieć że są osoby, które możesz poprosić o pomoc – np. ciocia, nauczyciel czy pedagog szkolny.

Jeśli nie wiesz kogo poprosić o pomoc, to pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do nas i porozmawiać o swoim problemie. Czekamy na Twój telefon codziennie od 8:00 do 15:00. tel. 182671231 wew. 27 Możesz też przesłać do nas anonimową wiadomość. info@gopsrw.pl